2016 - 50th Reunion

 

JHawk Class Memories
Cedar Rapids Roosevelt Junior High
Roosevelt History 1960-1963

Administration

Principal - Leslie H. Kloempken - 1960-1962

Principal - Wayne Van Deest - 1962 - 1963

Asst Principal - Wayne Van Deest - 1960 - 1962

Asst Principal - Charles Kuenzi - 1962-1963

Myrtle Fatka, Lucile Kohler - Clerk

Leilanis Nesselhauf Attendance - Clerk

Mona Simon - Secretary

Rita St Germain Clerk - Library - 1962-1963

Counselors

Richard Dustin, Charles Kuenzi -1960-1962, Helen Laipple, Herbert Tschoop, Marilyn Holman - 1962-1963, Roy Watkins - 1962-1963

Teachers:

Art: Lorene Harrington, Dorothy Houts (1960-61), Robert Gene Kirkwood

French: Mary Gamache

Latin, Spanish: Margaret Andrie

Home & Family Living: Sue Hoskins (1960-61), Pearle Johnson, Glennis Lundberg, Mary Ann (Mixdorf) Nelson, Sue Weber (1961-62), Jennabelle Hartman (1960-61)

Industrial Arts: Bob Bristow, Harold Hurt (1960-61), John Lyman, Earl Plagmann, George Thomson (9th Grade Football & Baseball Coach)

Industrial Drawning: Clarence Eernisse

Language Arts: Dale Birch, Elizabeth Bremmer (1961-62), Gloria Davidson (1960-62), Margaret Dingman, Florence Dickerson (1961-62), Jorren Erickson Norma Gage, Mary Gamache, Louise Garry, Larry Hanzelka, Lorane Hausladen, Joanne Knutson, Mary Moyer (1960-61), Helen Neiderwimmer, Ed Olson (1961-62) (8th Grade Football Coach), Loren Olson (8th grade Basketball Coach), Arthur O'Meara (1960-62), Florence Ramsey, James Seaton, Mary A. Smith, Anne Stanard, Anne Williams (1961-62)

Librarian: Helen Mc Farland

Math: Ida Braden, Marie Christensen, Harold Durst, Arnold Eriskson, Paulene Friend (1961-62), Stanley James, Ernest Johnson (1960-61), William Mack, Loren Olson (8th grade Basketball Coach), James Protsman (7th grade Football Coach), Donald Rohovit (8th grade Football Coach), Frank McLeod (9th grade Football Coach), Charles Woods

Music-Vocal: Jean Cloud, Henrietta Kellogg

Music-Instrumental-Band: Luman Colton

Music-Instrumental-Orchestra: Dallas Tjaden

PE - Health: Clem Carney (Activities & Assemblies Director)(9th Grade Baskettball Coach), Stewart (Sam) Cooper (7th Grade Football Coach), Arnold Espe (7th & 8th grade Wrestling Coach), Thomas Novak (Wrestling Coach 1961-63), Charlene Schwarzkopf, Suzanne Snyder, Shirley Thompson, Robert Zold (1960-61) (Coach)

Reading: Helen Butler (1960-62), Ann Nester (1962-63)

Science: Lloyd Baird, Stanley James, Richard Johnson (1960-62), James Madgid (1960-61), Thomas Meade, Lillian Serbousek, Arden Shindoll, Wilma Orsdol, Ruth Webster

Speech: Lucile Anthony

Social Studies: Elizabeth Bremmer (1961-62), Joan Carol (1960-61), Gloria Davidson (1960-61), Darlene Gardner, Jerry Jacobs, Keith Koch, Pearle Mirich, James Mooney, Ed Olson 1962-63 (8th Grade Football Coach), Eldon Stephan, Gretchen Trumpp, Betty Vecera, Paul Young

Clinical Class (Student Teachers): John Markham, Robert Yankee

Classmates Attending Roosevelt

Mike Anderson, Sue Arp, Terry Albrecht, Rick Adkins

Everett Baker, Lynnette Baker, Sherry Baker, Mary Barber, Ned Barger, Sheryl Barger, Linda Barnes, Jerry Bascom, Scott Bascom, Sherry Beadle, Pat Bearinger, Larry Beebe, John Bell, Doug Benedict, Scott Benson, Jackie Benzinger, Richard Bisland, Tom Birkicht, Pam Bjornsen, Marleen Blessing, Linda Bohr, Gary Bowen, Sue Boyd, Pam Bramsen, Tim Brandon, Gail Brink, Sandy Brooks, Jim Brown, Ken Bryan, Gail Burger

Julie Campbell, Mary Carlson, Tom Carney, DJ Carpenter, Cathy Chester, Pat Conrad, Lorraine Coover, Myron Coppock, Mark Cornish, Dave Cronbaugh, Nancy Curran

Lynn Davies, Marleen Dennison, Janice Detwler, Becky DeWald, Terry Diehl, Toni Dingle, Carol Donisthorpe, Linda Donavan, Pat Donavan, Marcia Drafahl, Marilyn Drafahl, Pat Driscoll, Lynda Duffy, Marilyn Dvorak, Kay Dytrt

 

Becky Ebinger, Linda Ebsen, Jim Eckert, Terry Edler, Gary Egger, Bill Eckhorst, Vickie Eickstaedt, Julie Eige, Jaren Evers, Pat Evers

Dennis Fant, Karen Fant, Dave Farland, Carol Farrington, Dave Fattig, Dave Fauerby, Diane Ferretter, Vickie Filson, Kitty Finnegan, Pat Fitzpatrick, Jim Forcht, Coleen Fowler, Ralph Fowler, Neil Frana, Pat Frank, Suzette Frank, Gerald Franklin, Ken Frantz, Steve Fullerton, Dick Fultz, Kay Furness

Mike Gallagher, Chris Gardner, Harold Gates, Steve Gensicke, Gary George, Barb Gerber, Dave Gertleman, Debbie Gibson, Richard Gingerich, Denny Gladwin, Carol Kluda, Bill Good, Sandy Graham

 

The Barn
Finance